Caz kendi öyküsü boyunca kültürleri, kıtaları, ruhları birleştiren bir müzik türü, bir yaklaşım ve hayat tarzı oldu. Vokal atölyemizde caz vokal üzerine yoğunlaşıyor ve caza ilgi duyan katılımcıların kendilerini ifade ettikleri, becerilerini geliştirdikleri ve deneyimlerini paylaştıkları çalışma ortamını sunuyoruz.

 

Çalışmalarda caza dair temel konular farklı sunumlar ve egzersizler yapılarak işleniyor. Dinleme ve analiz seanslarında farklı dönem, stil ve yorumcular üzerinde duruyor, bireysel gelişimi zenginleştireceği düşünülen günümüz çalışma metotları ve malzemeleri hakkında bilgi ve birikimimizi paylaşıyoruz. Caz standartları repertuvarı ağırlıklı olmak üzere farklı şarkıların yorumlanması ve doğaçlamalar esas alınarak performansa yönelik çalışmalar yapıyoruz. Müzikle ilgili belirli bir deneyim ve bilgi seviyesi önkoşul olarak aramamakla birlikte katılımcıların devamlılığını ve süreç içerisinde gerekli bireysel çalışmalara zaman ayırmalarını arzu ediyoruz. 

 

Çalışmaların gruplar halinde yapılmasının nedeni diğer katılımcıların çalışmalarından faydalanmak; böylelikle bireysel repertuvarımızı oluştururken daha çok şarkı üzerine fikir sahibi olabiliyoruz. Ayrıca, kendimizi ifade ederken karşılaştığımız ortak güçlükleri seyirci karşısına çıkmadan önce, aynı duyguları paylaşan daha ufak gruplar içinde beraberce aşıyoruz. Haftada bir gün 15-20 kişilik gruplar halinde buluşuyoruz. Seansların süresi 3 saatten az olmamak üzere katılımcıların aktif katılımına ve günün programına bağlı olarak belirleniyor. Üzerinde çalıştığımız şarkıları piyanist/gitarist eşliğinde seslendiriyor ve gerekli yorumlar ve yönlendirmeler uygulama sırasında paylaşıyoruz. Bireysel çalışmalar için gerekli olan repertuvar (söz-melodi-eşlik-nota vs.) bilgisayar eşlik programları, metot ve kitapları seanslar sırasında tanıtıyor, varolanları paylaşıyor ve diğer konularda da yönlendiriliyoruz. 

Atölye çalışmalarımız hafta sonları, ağırlıklı olarak Pazar günleri gerçekleşiyor. Oluşturduğumuz iletişim kanallarıyla hem atölye işleyişiyle ilgili hem de şehirdeki önemli konser ve etkinlikleri paylaşmak adına iletişim içindeyiz.

Atölye katılımcıları içerisinden başta Polonya olmak üzere farklı atölyelere, yarışmalara katılanların, çeşitli ödüller kazananların, müzik çalışmalarını daha sonra akademik ya da profesyonel olarak sürdürenlerin sayısının da hayli yüksek olduğunu belirtelim.

Sene içinde zaman zaman farklı konularda çalışmalar yapan konuk eğitmenleri ağırlıyoruz.Sezon sonunda (Haziran-Temmuz) ya da bazen sezon basında (Kasım-Aralık) Atölye katılımcılarının trio ya da quartet eşliğinde performanslarının sahnelendiği ‘Şakıma Bayramı’ adını verdiğimiz konserleri düzenliyoruz. Böylece, bir yandan performans deneyimi kazanmanız sağlanırken diğer yandan sene boyunca yaptığımız çalışmaların keyfini çıkarıyor, dinleyici ve müzisyen arkadaşlarımızla bir araya geldiğimiz heyecanlı ve güzel bir kutlama yapma şansını buluyoruz.

 

2019 - 2020 dönemi atölyemize katılım ücretlerini ve detaylarını öğrenmek için bize ulaşın!